Chlapec ktorý vyrastá v čínskom obchode

Autor: Jozef Molnár | 13.1.2011 o 14:00 | Karma článku: 6,58 | Prečítané:  710x

Blízko nás, v nákupnom centre je jeden čínsky obchod. S čínskym tovarom, samozrejme. Moja Aďka tam občas zájde, keď potrebuje kúpiť niečo rýchlo a lacno – napríklad dáždnik, ktorý vydrží toľko, že ho môžete raz darovať vnúčatám ako rodinný klenot. Alebo značkové športové oblečenie. Alebo skoro zlaté hodinky. Tissot. Alebo Omega.

Asi pred rokom si všimla, že majiteľka obchodu (pravdepodobne Vietnamka a jej manžel, rovnako Vietnam) má pri pokladni kočík s asi štvormesačným bábätkom. Bolo to pravdepodobne dieťa majiteľov tohto obchodu. Doma mi o tom povedala. Odvtedy bola niečo kvalitné a lacné kúpiť v tomto obchode ešte asi tri krát. Vždy, keď sa vrátila domov z takéhoto nákupu, povedala mi aj o tom bábätku. Keď sa vrátila naposledy, nedalo mi to. Ten (vraj) chlapček, už má vyše roka. Rozprestreli mu na zem gumenú podložku (čínsku, boli na nej čínske znaky) a on sa na nej hral.

Ten chlapček tam doteraz strávil väčšinu svojho života, keďže rodičia celé dni pracujú.

Celé dni v tej obrovskej miestnosti, Vraj tam veľmi nevonia. A osvetlenie? Len každá tretia neónka v rade svieti.

Čo asi vyrastie z z tohto chlapčeka? Kam život nasmeruje jeho kroky? Doteraz nemal veľa možností o tom rozhodovať. Ale raz bude mať.  A bude poznať  svoj domov. Ale hlavne obchod, v ktorom trávia jeho rodičia celé dni. Jeho prvé kroky povedú z predajne do skladu. Bude kľučkovať pomedzi stojany s vetrovkami a pulóvrami. Urobí si vlastné ihrisko medzi vystavenými gumenými topánkami. Keď ho budú trápiť vyrastajúce zuby, svojim ďasnám dá ochutnať koženkovú sandálu. Hra na schovávačku pred rodičmi - to bude jeho najobľúbenejšia hra. Vždy sa bude mať kde schovať.

Bude poznať všetky športové značky. Všetky značky čínskej elektroniky a hodiniek renomovaných značiek. Bude vedieť v ktorom kartóne je aký tovar bez toho, aby ho rozbalil. Bude vedieť prázdny kartón rozložiť za 4 sekundy. Bude poznať medzinárodnú tabuľku veľkostí - to každý nedokáže. Ázijské veľkosti, európske, americké...

Možno ho zaujme škola. Možno nie. Možno ho osloví Ježiš v neďalekom kostole. Možno borovička v ešte bližšej krčme. Možno ho zlákajú dievčenské sukničky.  Zo svojho exotického vzhľadu by mohol profitovať celý život.  Možno ale bude študovať a zaujímať sa o ekonómiu a obchod. Obchod svojich rodičov zveľadí a urobí z neho supermarket. Taký, kde nie je smrad, je príjemne a je tam ponuka aj iného ako čínskeho tovaru. Napríklad tajvanského..

Možno vďaka celoživotnej práci rodičov nebude musieť už nikdy pracovať.

Možno sa ale nedožije ani nástupu do školy. Smrad a výpary z kartónov a toho oblečenia spravia svoje. Ale možno vďaka tomu, že takto vyrastá, si jeho organizmus zvykne a stane sa odolným. A dožije sa 109 rokov.

 

Možno ale objaví krásu oblohy, slnka a čerstvého vzduchu. A nebude chcieť tráviť celé dni zavretý v budove. Bude si užívať čerstvosť zimného vzduchu, hrejivé lúče slnka, sychravú jeseň. Vychutná si to. Otvorí si totiž vlastný stánok na  trhovisku pod holým nebom...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov a ničí mimovládky

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov, médiá aj zahraničné organizácie. Vzoprieť sa mu vie málokto.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.


Už ste čítali?